Warsztaty w Warszawie

8 listopada w Centrum Onkologii w Warszawie kobiety z zaawansowanym rakiem piersi spotkały się na warsztatach w ramach kampanii „Wykorzystaj czas na życie”. Podczas spotkania chore miały okazję uczyć się kaligrafii.

Zaawansowany rak piersi to wciąż temat, który nie istnieje w mediach i debacie publicznej. Świadomość społeczna dotycząca tej choroby jest bardzo niska. Pacjentki z takim rozpoznaniem są często spychane na margines życia społecznego jako te, którym nie można pomóc, a wykluczenie i odizolowanie to najgorsza rzecz, jaka może je spotkać. Chcemy to zmienić, edukując społeczeństwo, jak wspierać kobiety z zaawansowanym rakiem piersi. Chcemy pokazać chorym, że mogą żyć aktywnie, pracować, realizować swoje pasje – powiedziała Iwona Schymalla, Prezes Fundacji „Żyjmy Zdrowo”, organizatora kampanii „Wykorzystaj czas na życie”.

Najgorsze, co może zrobić kobieta z nawrotem choroby, to zamknąć się w sobie. Niestety, często same kobiety skazują się na takie odizolowanie od ludzi, czując, że nie są nikomu potrzebne albo wstydząc się tego, że chorują. Warsztaty organizowane w ramach kampanii „Wykorzystaj czas na życie” mają zmienić ich sposób postrzegania samych siebie i pokazać, w jaki sposób mogą wypełniać swoje dni.

W ramach warsztatów pacjentki mogły pod okiem Ewy Landowskiej nauczyć się kaligrafii. Terapia manualna, rozwijanie pasji artystycznych, które miało się przed nawrotem albo nauka czegoś nowego, to forma dodatkowej terapii, poza farmakologiczną. Takie zajęcia mogą uspokoić, wyciszyć, być odskocznią, a przede wszystkim zajmują czas.