Warsztaty w Poznaniu

24 października w Wielkopolskim Centrum Onkologii kobiety z zaawansowanym rakiem piersi spotkały się na warsztatach w ramach kampanii „Wykorzystaj czas na życie”.  Podczas spotkania chore miały okazję uczyć się kaligrafii.

Terapia manualna, rozwijanie pasji artystycznych, które miało się przed nawrotem albo nauka czegoś nowego, to forma dodatkowej terapii, poza farmakologiczną. Takie zajęcia mogą uspokoić, wyciszyć, być odskocznią, a przede wszystkim zajmują czas dlatego realizatorzy kampanii zaproponowali pacjentkom zajęcia z kaligrafii, dzięki którym mogły ćwiczyć rękę, która często po zabiegu mastektomii jest osłabiona.

Kampania „Wykorzystaj czas na życie” i warsztaty, które się dziś odbyły są niezwykle ważne. Dlatego cieszę się, że pacjentki Wielkopolskiego Centrum Onkologii miały szansę w nich uczestniczyć. Niestety, społeczeństwo często  traktuje je jako kobiety, którym nie da się już pomóc. To nie prawda i dzięki takim inicjatywom można edukować pacjentki i społeczeństwo, że zaawansowany rak piersi, dzięki postępowi medycyny, może być wkrótce traktowany jako choroba przewlekła. Dzięki nowoczesnym lekom chore mogą wieść normalne życie i w dalszym ciągu spełniać swoje role – matki, żony, pracownicy. Mam nadzieję, że dzięki kampanii temat zaawansowanego raka piersi przestanie być tematem tabu – powiedziała dr hab. n. med. Maria Litwiniuk z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.