4 października w Opolskim Centrum Onkologii kobiety z zaawansowanym rakiem piersi spotkały się na warsztatach w ramach kampanii „Wykorzystaj czas na życie”. Kampania ma na celu pokazanie pacjentkom, jak mogą aktywnie spędzać czas i co robić, aby oderwać się od bieżących problemów. Podczas spotkania chore uczyły się kaligrafii oraz uczestniczyły w warsztacie poświęconym modzie i pielęgnacji urody.
Zaawansowany rak piersi to wciąż temat, który nie istnieje w mediach i debacie publicznej. Świadomość społeczna dotycząca tej choroby jest bardzo niska. Pacjentki z takim rozpoznaniem są często spychane na margines życia społecznego jako te, którym nie można pomóc, a wykluczenie i odizolowanie to najgorsza rzecz, jaka może je spotkać. Chcemy to zmienić, edukując społeczeństwo, jak wspierać kobiety z zaawansowanym rakiem piersi. Chcemy pokazać chorym, że mogą żyć aktywnie, pracować, realizować swoje pasje – powiedziała Iwona Schymalla, Prezes Fundacji „Żyjmy Zdrowo”, organizatora kampanii „Wykorzystaj czas na życie”.
Najgorsze, co może zrobić kobieta z nawrotem choroby, to zamknąć się w sobie. Niestety, często same kobiety skazują się na takie odizolowanie od ludzi, czując, że nie są nikomu potrzebne albo wstydząc się tego, że chorują. Warsztaty organizowane w ramach kampanii „Wykorzystaj czas na życie” mają zmienić ich sposób postrzegania samych siebie i pokazać, w jaki sposób mogą wypełniać swoje dni.
Terapia manualna, rozwijanie pasji artystycznych, które miało się przed nawrotem albo nauka czegoś nowego, to forma dodatkowej terapii, poza farmakologiczną. Takie zajęcia mogą uspokoić, wyciszyć, być odskocznią, a przede wszystkim zajmują czas – powiedziała Anna Łabińska, psychoonkolog w Opolskim Centrum Onkologii.
Podczas warsztatów pacjentki ćwiczyły rękę na zajęciach z kaligrafii, oraz dowiedziały się, jak posługiwać się modą i umiejętnie dobierać strój. Ważnym aspektem były też porady dotyczące pielęgnacji skóry, włosów i paznokci – szczególnie narażonych na uboczne skutki leczenia onkologicznego. Nauczyły się też, jak pozbyć się lęku przed opinią innych osób i jak realizować odważne pomysły na siebie.
Kampania „Wykorzystaj czas na życie” i warsztaty są niezwykle ważne. Dlatego cieszę się, że pacjentki Opolskiego Centrum Onkologii miały szansę w nich uczestniczyć. Wiem, że pomimo choroby, mają wiele do zaoferowania, nie tylko swoim rodzinom, ale nam wszystkim. Niestety, często są odrzucane przez społeczeństwo i traktowane jako kobiety, którym nie da się już pomóc. Tymczasem postęp medycyny sprawia, że zaawansowany rak piersi staje się chorobą przewlekłą. Kobiety odpowiednio leczone nowoczesnymi lekami mogą wieść normalne życie i w dalszym ciągu spełniać swoje roli – matki, żony, pracownicy. Mam nadzieję, że dzięki kampanii temat zaawansowanego raka piersi przestanie być tematem tabu – powiedział Wojciech Redelbach, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.