Warsztaty w Gdańsku

15 listopada w Klinice Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku kobiety z zaawansowanym rakiem piersi spotkały się na warsztatach w ramach kampanii „Wykorzystaj czas na życie”. Podczas spotkania chore uczyły się kaligrafii i uczestniczyły w warsztacie poświęconym modzie i pielęgnacji urody.

Zaawansowany rak piersi to bardzo poważna choroba, ale to nie oznacza, że trzeba usiąść i płakać – powiedziała dr Elżbieta Senkus-Konefka z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – W tej chwili średnia długość życia kobiet z nawrotem raka piersi to kilka lat, a medycyna wciąż idzie do przodu i daje coraz to nowe możliwości, więc nie wiemy, co będzie za następnych 5 czy 10 lat – dodaje dr Senkus-Konefka.

Podczas warsztatów pacjentki ćwiczyły rękę na zajęciach z kaligrafii, oraz dowiedziały się, jak posługiwać się modą i umiejętnie dobierać strój. Ważnym aspektem były też porady dotyczące pielęgnacji skóry, włosów i paznokci – szczególnie narażonych na uboczne skutki leczenia onkologicznego. Nauczyły się też, jak pozbyć się lęku przed opinią innych osób i jak realizować odważne pomysły na siebie.

Podczas spotkania uczestniczki warsztatów oraz zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć film dokumentalny w reżyserii Atheny Sawidis „Chce mi się żyć”, który opowiada o czterech chorych na zaawansowanego raka piersi. Film ma pokazać pacjentkom z zaawansowanym rakiem piersi, że z tą chorobą można żyć aktywnie i że warto wykorzystać każdą chwilę na życie.