Warsztaty „Jak komunikować o chorobie” w Warszawie

19 września w Warszawie kobiety z zaawansowanym rakiem piersi po raz drugi spotkały się na warsztatach w ramach kampanii „Wykorzystaj czas na życie”. Poprzednio uczyły się kaligrafii pod okiem specjalisty, a w tym roku warsztaty dotyczyły komunikacji.

W ramach pierwszej edycji warsztatów, które odbyły się na jesieni ubiegłego roku celem kampanii było pokazanie pacjentkom, jak mogą aktywnie spędzać czas i co robić, aby oderwać się od bieżących problemów i w pełni wykorzystywać życie. Podczas spotkania chore uczyły się kaligrafii i uczestniczyły w warsztacie poświęconym modzie i pielęgnacji urody.
Druga edycja warsztatów skupiała się na dobrej i skutecznej komunikacji. Chodzi o komunikację pacjentów z rodzinami, bliskimi, ale także z lekarzami czy mediami, które w dalszym ciągu nie wiedzą, jak traktować temat zaawansowanego raka piersi. Spotkanie miało charakter warsztatów praktycznych, bo z takich można skorzystać najbardziej.
Dlaczego warto rozmawiać, szczególnie na tematy trudne? Bo takie tematy są jeszcze bardziej bolesne, jeśli pozostają w ukryciu. Poza tym nic nie rozwiązuje się samo, a otwarte wyrażanie swoich obaw i lęków zmniejsza stres i natężenie przeżywanych emocji zarówno u pacjentki, jak i u bliskiej osoby. Nie wszyscy wiedzą jak rozmawiać. Tego trzeba się nauczyć, zwłaszcza wtedy, gdy rozmawia się o trudnych doświadczeniach i emocjach. Rozmowa nie tylko rozładowuje napięcie, ale przede wszystkim daje poczucie bezpieczeństwa, co jest bardzo ważne w walce z chorobą.