W ramach kampanii „Wykorzystaj czas na życie” organizowane są warsztaty dla chorych na zaawansowanego raka piersi. Pierwsza edycja odbyła się na jesieni ubiegłego roku i miała na celu pokazanie pacjentkom jak mogą aktywnie spędzać czas nie myśląc o chorobie. Chore uczyły się kaligrafii i uczestniczyły w warsztatach poświęconych modzie i pielęgnacji urody. W tym roku spotkania z chorymi dotyczyć będą szeroko rozumianej komunikacji.
Pierwsze spotkanie miało miejsce 24 lipca w Opolskim Centrum Onkologii. Spotkanie prowadziła Iwona Schymalla, prezes Fundacji „Żyjmy Zdrowo” organizatora kampanii.
W spotkaniu uczestniczyły także dr n. med. Barbara Radecka oraz psycholog-psychoonkolog Anna Łabińska.
Druga edycja warsztatów skupia się na dobrej i skutecznej komunikacji. Chodzi o komunikację pacjentów z rodzinami, bliskimi, ale także z lekarzami czy mediami, które w dalszym ciągu nie wiedzą, jak traktować temat zaawansowanego raka piersi.
Spotkanie miało charakter warsztatów praktycznych, bo z takich można skorzystać najbardziej. Zawsze warto rozmawiać – trudne tematy są jeszcze bardziej bolesne, jeśli pozostają w ukryciu. Zmowa milczenia nigdy nie przynosi nic dobrego – nic nie rozwiązuje się samo. Otwarte wyrażanie i ujawnianie swoich obaw i lęków zmniejsza natężenie przeżywanych emocji zarówno u pacjentki, jak i u bliskiej osoby, ale rozmawiać o trudnych emocjach trzeba się nauczyć. Rozmowa nie tylko rozładowuje napięcie, ale przede wszystkim daje poczucie bezpieczeństwa, co jest bardzo ważne w walce z chorobą – powiedziała psycholog Anna Łabińska.