Rozpoczynamy nowy program „Nie traktuj łuszczycy powierzchownie”

Pomimo postępu medycyny i pogłębienia wiedzy na temat ogólnoustrojowego charakteru łuszczycy w społeczeństwie nadal powszechne jest przekonanie o wyłącznie skórnej manifestacji tej choroby. Tymczasem łuszczyca to również to wszystko, co dzieje się pod jej powierzchnią, dlatego zdecydowaliśmy się rozpocząć program edukacyjny „Nie traktuj łuszczycy powierzchownie!” Jego celem jest pomoc pacjentom  funkcjonować w chorobie oraz zmiana nastawienie społeczeństwa wobec chorych.

Łuszczyca to choroba, o której mówi się, ale wciąż za mało. Informacje na jej temat nie są wystarczająco rozpowszechniane, stąd duża część społeczeństwa, wierzy w krzywdzący dla chorych stereotyp, że łuszczyca jest chorobą zakaźną skóry, a sami chorzy nie wiedzą, że to stan zapalny, któremu mogą towarzyszyć inne zaburzenia ogólnoustrojowe. Łuszczyca to stan zapalny obejmujący cały organizm, który oprócz swędzącej, łuszczącej się skóry wywołuje także inne objawy. Zwłaszcza umiarkowany i ciężki stan łuszczycy wiąże się znamiennie ze współwystępowaniem wielu innych zaburzeń, które jeszcze bardziej obniżają jakość życia chorych. Do najczęstszych chorób współwystępujących należą: łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Crohna, depresja i schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Objawy tych chorób mogą pojawić się lub postępować, kiedy symptomy łuszczycy nasilają się.

W ramach programu w Światowy Dzień Chorych  na Łuszczycę zostanie uruchomiona strona internetowa dla chorych na łuszczycę www.coukrywaskora.pl, na której chorzy znajdą przydatne informacje na temat metod leczenia, radzenia sobie ze skutkami choroby oraz listą ośrodków, w których możliwe jest uzyskanie pomocy dermatologów.

Program uzyskał patronat Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Partnerami są: Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę, Dolnośląskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę, Koalicja na Rzecz Walki
z Łuszczycą,ŁZS i AZS, Pomorskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę „Fala Nadziei”, Unia Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę

Program realizowany przy wsparciu finansowym AbbVie Polska Sp. z o.o.