Raport Profilaktyka Chorób Zakaźnych w Polsce

Efektywna ochrona zdrowia zaczyna się od profilaktyki. Jednym z najważniejszych obowiązków rodziców nowo narodzonego dziecka jest zaszczepienie go przeciwko najgroźniejszym i niegdyś najpowszechniejszym chorobom zakaźnym. 

Najnowszy raport Fundacji Żyjmy Zdrowo i Instytutu Komunikacji Zdrowotnej, którego autorami są Izabela Obarska i dr Ernest Kuchar, przedstawia analizy istniejącego Programu Szczepień Ochronnych i postulatów w zakresie jego modyfikacji. Kompleksowy dokument, jakim jest raport „Profilaktyka Chorób Zakaźnych w Polsce”, systematyzuje kwestie realizacji i finansowania szczepień ochronnych w naszym kraju. W raporcie znajduje się przegląd funkcjonujących i alternatywnych modeli finansowania szczepień.

W czasie wzmożonego zainteresowania profilaktyką chorób zakaźnych, należy dołożyć wszelkich starań, aby dostęp do szczepień ochronnych – zarówno obowiązkowych, jak i zalecanych – był jak najłatwiejszy. Wraz z raportem załączamy również dodatek, podsumowujący wnioski i rekomendacje w zakresie szczepień wysokoskojarzonych.

Raport Profilaktyka chorób zakaźnych w Polsce. Refundacja apteczna szansą na poprawę dostępności do szczepień ochronnych I. Obarska, E. Kuchar 2020

Dodatek do raportu Profilaktyka chorób zakaźnych w Polsce