Debata ekspercka i warsztat w Białymstoku

W środę 10 czerwca w Białymstoku z udziałem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy odbyło się kolejne spotkanie pt. „Komfort, rozwój, działanie ─ moje relacje w rodzinie”.

Małżonka Prezydenta zabierając głos, przywołała słowa księdza Józefa Tischnera „Dopóki ja patrzę na siebie wyłącznie swoimi oczami – znam część prawdy. Dopóki ty patrzysz na siebie swoimi oczami, także znasz tylko część prawdy. Ale także odwrotnie: gdy ja patrzę na ciebie i biorę pod uwagę tylko to, co sam widzę, i gdy ty patrzysz na mnie i uwzględniasz tylko to, co widzisz – obydwaj ulegamy częściowemu złudzeniu. Pełna prawda jest owocem wspólnych doświadczeń – twoich o mnie, a moich o tobie.” Agata Kornhauser-Duda przypomniała też ważny i wzruszający film „Chce mi się żyć” przedstawiający sylwetki 4 Polek z zaawansowanym rakiem piersi.

W debacie wzięły udział przedstawicielki pacjentek: prezes Klubu Amazonek w Białymstoku Ewa Grzelak oraz Eulalia Rutkowska z Klubu Amazonek w Białymstoku, a także lek. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, specjalista onkologii klinicznej (Białostockie Centrum Onkologii), lek. med. Dorota Kazberuk, radioterapeuta, przewodnicząca Stowarzyszenia do Walki z Rakiem oraz dr n. med. Joanna Filipowska, kierownik Zakładu Rehabilitacji Białostockiego Centrum Onkologii. Nie zabrakło prezes fundacji Żyjmy Zdrowo, Iwony Schymalli. Do grona ekspertów, dyskutujących na temat aktualnej sytuacji pacjentek z rakiem Her 2 ujemnym, został zaproszony także dr n. med. Leszek Kozłowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii onkologicznej. Dyskusję poprowadził ekspert systemu ochrony zdrowia, Jakub Gierczyński.

Po debacie eksperckiej warsztaty dla pacjentek poprowadziły Ewelina Szarkowska oraz Monika Ksepko z Białostockiego Centrum Onkologii.

Na zakończenie Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda wpisała się do pamiątkowej Księgi Amazonek.